Zagrożenia dla słuchu

Ucho zewnętrzne należy czyścić regularnie i delikatnie wacikiem, by usuwać woszczynę i zapobiegać tworzeniu się korka woszczynowego.
Ucho środkowe też trzeba chronić: zwłaszcza przed zakażeniami, częstymi u dzieci i młodzieży, które mogą przekształcać się w chroniczne. Zapalenie ucha środkowego przechodzące w stan przewlekły powoduje często zesztywnienie błony bębenkowej i stawów między kostkami  słuchowymi, co zmniejsza ostrość słuchu. Zakażenie może się szerzyć do ucha wewnętrznego i obejmować błędnik. Kolejnym zagrożeniem dla ucha środkowego jest barotrauma (uraz ciśnieniowy), powodowana przez nagłe zmiany ciśnienia działającego na błonę bębenkową. Dzieje się tak w przypadku nagłych zmian wysokości podczas lotu samolotem, a zwłaszcza w czasie nurkowania w morzu. Nadmierne ciśnienie działające na błonę bębenkową, nie zrównoważone ciśnieniem w jamie ucha środkowego, może wywołać rozciągnięcie lub pęknięcie błony bębenkowej. Następstwem tego jest obniżona jakość wibracji błony i ryzyko zakażenia ucha środkowego. Ucho wewnętrzne podlega jeszcze większym zagrożeniom, ponieważ jest jeszcze bardziej wrażliwe na uszkodzenia. Główne ryzyko to dźwiękowy uraz ciśnieniowy, gdy natężenie dźwięku osiąga lub przekracza 90 decybeli. Od poziomu 120 dB dźwięki sprawiają ból i słuch staje się bezpośrednio zagrożony. Niebezpieczne są zwłaszcza dźwięki ostre , powtarzane lub długotrwałe, albo bardzo intensywne i krótkie.

Witaj na moim serwisie! Blog poświęcony jest modzie i urodzie. Znajdziesz tutaj wiele artykułów dotyczących stylizacji i i urody. Bedę zamieszczała wpisy urodowo-modowe. Zapraszam do pozostania ze mną na dłużej!