Zachować dobrą pamięć

Zapamiętywanie jest, zdawałoby się, prostą umiejętnością umysłową, niezbędną do dobrego funkcjonowania inteligencji, w szczególności rozumowania, krytycznego osądu i tworzenia. W przebiegu upośledzenia czynności umysłowych najwcześniej pojawiają się zaburzenia pamięci.
U człowieka pamięć odgrywa bardziej złożoną rolę niż u zwierząt. Służy człowiekowi do odnalezienia się w miejscu i czasie, do akceptacji własnej tożsamości. Dzięki pamięci człowiek może gromadzić wiedzę i doznane uczucia, może rozwijać się i wzbogacać własne doświadczenia. Tracąc pamięć człowiek traci swoją „biografię”, tożsamość, zdolność krytycznej oceny i zdolność przewidywania przyszłości. Można by sądzić, że pamięć jest jedna i niepodzielna. Po bliższym przyjrzeniu się odkrywamy jednak, że jest zjawiskiem bardzo złożonym. Istnieje pamięć zdarzeń dawnych, która często pozostaje trwała aż do podeszłego wieku, oraz pamięć świeża, znacznie bardziej nietrwała. Następnie, w zależności od rodzaju doświadczenia, istnieje pamięć wzrokowa, słuchowa, węchowa, emocjonalna. Każdy z nas może mieć wybiórczą pamięć koloru, kształtu, słów lub liczb, dźwięków lub zapachów. Należy odróżniać pamięć semantyczną, pozwalającą uczyć się języka, od pamięci proceduralnej,  która umożliwia odtworzenie serii złożonych czynności manualnych, na przykład prowadzenie samochodu lub wykonanie zadania manualnego.

Witaj na moim serwisie! Blog poświęcony jest modzie i urodzie. Znajdziesz tutaj wiele artykułów dotyczących stylizacji i i urody. Bedę zamieszczała wpisy urodowo-modowe. Zapraszam do pozostania ze mną na dłużej!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)