Skąd biorą się wolne rodniki?

Skąd biorą się wolne rodniki? Powstają podczas przemiany materii komórek, w przebiegu której wytwarza się 5 procent wolnych rodników, pochodnych tlenu (anion nadtlenkowy Of i wodorotlenowy OH-). Rodniki te są natychmiast niszczone przez enzymy (dyzmutaza ponadtlenkowa, katalaza, peroksy- daza glutationu). Rodniki, które umykają wymienionym enzymom, są „wyłapywane” w komórce przez glutation i witaminę
a na zewnątrz błony komórkowej – przez witaminy A i E. Krwinki białe, zwalczając zakażenie, również wytwarzają wolne rodniki. Promienie rentgenowskie i nadfioletowe powodują dysocjację par elektronów, wytwarzając tym samym elektrony „swobodne”. Dowiedziono, że w procesie starzenia zwiększa się liczba wolnych rodników (trudno ją określić, ponieważ czas ich przeżycia wynosi jedną tysięczną sekundy!). To właśnie wolne rodniki utleniają kwasy tłuszczowe i doprowadzają do odkładania się złogów lipofuscyny w oku, a przede wszystkim w mózgu. Z wiekiem dochodzi także do ograniczenia działania „pułapek” wychwytujących wolne rodniki i upośledzenia czynności enzymów unieczynniających je. Zjawisko to może być jednocześnie przyczyną i następstwem starzenia. Niezależnie od stanu rzeczy toksyczny wpływ wolnych rodników na wszystkie składniki komórki sugeruje, że odgrywają one poważną rolę w procesie starzenia i że należy je zwalczać.

Witaj na moim serwisie! Blog poświęcony jest modzie i urodzie. Znajdziesz tutaj wiele artykułów dotyczących stylizacji i i urody. Bedę zamieszczała wpisy urodowo-modowe. Zapraszam do pozostania ze mną na dłużej!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)